Zbiory Prezentowane w Galerii DK

 


Otwarcie wystawy Jadwigi Szarawarskiej w Domu Kultury w Zwoleniu

„Malarstwo i poezja – Jadwiga Szarawarska” to tytuł wystawy zwoleńskiej artystki, której obrazy można obejrzeć w galerii Domu Kultury w Zwoleniu.

Dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska powitała gości przybyłych , a szczególnie dzieci artystki Teresę i Andrzeja, przedstawicieli instytucji , artystów i przyjaciół, a w imieniu Burmistrza Zwolenia oficjalnego otwarcia wernisażu dokonał Jan Nowakowski – sekretarz Gminy Zwoleń w dniu 21 stycznia. Ekspozycję przygotował , zgromadził prace i materiały przy współudziale rodziny – Waldemar Gołdziński

Na wystawie jest zaprezentowanych 20 obrazów w technice olejnej spośród 439 namalowanych przez artystkę, można zobaczyć również obraz niedokończony „Tęcza”. Zaaranżowany został fragment pracowni ze sztalugą , paletą, pędzlami i farbami malarki. Rodzina udostępniła również dyplomy, zdjęcia, a nawet odnaleziony ostatnio rękopis zawierający twórczość poetycką i frazy dotyczące sztuki.

Krzysztof Małek zaprezentował podczas otwarcia wiersz artystki pt. „Bez tytułu”, który został napisany zimą 1988r. a Ewa Gołdzińska przeczytała przemyślenia autorki na temat sztuki min. „Chciałabym tworzyć prace ciepłe formą i barwą, przedstawiające doskonałe w swej formie piękno otaczającego świata.”

Prace Jadwigi Szarawarskiej znajdują się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu , Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu, Ochotniczej Straży Pożarnej i zbiorach prywatnych mieszkańców Zwolenia, a także poza granicami kraju.

W galerii można zobaczyć portrety rodzinne i innych osób m.in. matki, męża, brata i dzieci, pejzaże i obrazy o tematyce sakralnej.

Wystawa będzie czynna do końca lutego. Serdecznie zapraszamy.

Jadwiga Szarawarska – urodzona 16.I. 1939r. , zmarła 20.08.2008r. córka Jana i Marianny z domu Stelmaszyńska. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Już od dzieciństwa wykazywała się dużymi zdolnościami plastycznymi, a w szczególności lubiła malować portrety koleżanek i nauczycieli, które wzbudzały zachwyt i podziw jej talentu.

Swoje zdolności twórcze rozwijała w parze z zamiłowaniem do literatury, czego wyrazem są liczne wiersze wyrażające jej okres dzieciństwa, młodości i macierzyństwa.

Jej radość tworzenia oscylowała wokół spraw najbardziej istotnych w życiu każdej kobiety, toteż na płótnie utrwalała twarze osób bliskich, a szczególnie dzieci – Teresy i Andrzeja. Malowała niezwykle realistyczne obrazy dbając o najmniejsze szczegóły nadając im tytuły pełne poezji i fascynacji życiem np. „Kwiaty ziemi – bławatki”, „Teresa z Łukaszkiem”, „Portret męża”, „Autoportret z Terenią”, „Munnia z Buraskiem”.

Obrazy jej wystawiane były na różnych wystawach. Dwa razy, w roku 1973 i 1974 w Radomskiej „Esterce”- gdzie zyskały uznanie i pochlebne recenzje.

16 czerwca 1983 r. w sali wystawowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Zwoleniu została otwarta indywidualna retrospektywna wystawa malarska Jadwigi Szarawarskiej.

W 1984 brała udział w I Wojewódzkim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej oraz w II Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej we Wrocławiu, a w kolejnych latach ponownie w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki.

Spośród licznych wystaw indywidualnych należy wymienić :

– wystawy w Domu Kultury w Radomiu, Garbatce, Policznie i Lipsku.

Dorobek artystyczny malarki obejmuje ponad 439 prac, z tego około 300 wykonanych techniką olejną. Malowała obrazy w średnim i dużym formacie. Wiele obrazów wykonała na zamówienie m.in. portret Jana Pawła II dla księdza kanonika Franciszka Gronkowskiego. W kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu znajdują się trzy obrazy artystki. „Święta Cecylia”- obraz znajduje się na chórze i dwa obrazy wiszące w nawie głównej – „Matki Bożej” i „Jezusa Miłosiernego”. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W uznaniu wybitnych zasług dla Ziemi Zwoleńskiej otrzymała w 1997 r. medal honorowy.

W roku 1989 została wyróżniona Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, występowała w programie Radio Kielce, w programie „Świat w kolorowe pasy” oraz w programie lokalnym Telewizji Warszawskiej. O twórczości Jadwigi Szarawarskiej pisała prasa, ciekawe artykuły ukazywały się w Słowie Ludu, Tygodniku Radomskim, w biuletynach „WIK” i „Kontakt”.
Po raz ostatni jej prace prezentowane były w Galerii Jednego Dnia – Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, w czerwcu 2009 roku.


Wystawa malarstwa Longina Pinkowskiego
W dniu 10 grudnia w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska otworzyła wystawę malarstwa radomskiego artysty – Longina Pinkowskiego artysty, którego prace wywarły na Pani burmistrz duże wrażenie i stały się wyzwaniem zorganizowania wystawy w zwoleńskiej galerii. Artysta w dowód wdzięczności przekazał dla miasta na ręce Pani Burmistrz obraz „Piaszczysty brzeg” namalowany w roku 1994.
Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury niezwykle ciepło przywitała wziętego artystę , gości oraz przyjaciół autora, nawiązała również do wspomnień z 1988r. w którym to w zwoleńskiej galerii prezentowane były prace autora. Dla organizatorów miłośników sztuki każda z tych wystaw była dużym wydarzeniem artystycznym.
Prezentowane w galerii prace są przykładem perfekcyjnego pejzażu dalekiego od realności. Obrazy malowane bardzo swobodnie i zamaszyście.

Można dostrzec w nich troskę malarza o ich kolorystyczną i kompozycyjną równowagę. Ta umiejętność stawia artystę wśród malarzy jako „pejzażystów duszy”.

Komisarz wystawy Waldemar Gołdziński dołożył starań, aby te niewielkiego formatu obrazy harmonijnie prezentowały się w zwoleńskiej galerii.
W wystawie uczestniczyli przyjaciele i sympatycy warsztatu malarstwa artysty, którzy z ogromnymi emocjami wspominali lata osiemdziesiąte jako złote lata dla artystów malarzy. Działania takie jak: wystawy, plenery, warsztaty miały swoje miejsce również w Zwoleniu. Dom Kultury w Zwoleniu wprowadza nowatorskie formy tych działań, korzysta również z doświadczeń lat poprzednich. Wspomnieniom nie było końca.

Longin Pinkowski (ur. 19 r.) uczęszczał do Liceum Plastycznego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W PWSSP studiował w latach 1961-1967, malarstwo kolejno u dwóch profesorów, najpierw u Stanisława Teisseyre’a, dyplom uzyskał w pracowni Jacka Żuławskiego. W Radomiu zamieszkał w 1970 r. W końcu lat 70. stworzył Longin Pinkowski własny model pejzażu – powstawały i nadal powstają obrazy na ogół niewielkiego formatu, malowane dość szerokimi smugami, sugerującymi daleką przestrzeń.
Uprawia malarstwo. Czasem jego największej aktywności twórczej były lata 70. i 80., uczestniczył w wielu wystawach regionalnych, ogólnopolskich, również międzynarodowych za granicą. Brał udział w konkursach, otrzymywał nagrody i wyróżnienia (Łódź 1970; Wałbrzych 1976, 1977, 1978; Bielsko-Biała 1977, 1978; Katowice 1978; Kielce 1978, 1980; Ostrowiec 1979; Radom 1993).
Wspólnie z Leszkiem Kwiatkowskim, Krzysztofem Mańczyńskim i Aleksandrem Olszewskim w 1977 r. założyli Grupę M-5. Organizowali wspólnie wystawy, w Bielsku-Białej, Magdeburgu, Szczecinie, Rzeszowie, Kielcach, Warszawie, Suwałkach i Radomiu . W latach 80. całą grupą uczestniczyli w wystawach Akcji Stowarzyszenia „Świat”. Grupa M-5 istniała do r. 1989.

Wystawa rzeźbiarza ludowego Wincentego Flaka
25 czerwca w piątkowe popołudnie w Galerii Fotografii i Plastyki Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia otworzyła wystawę fotograficzno- dokumentacyjną Wincentego Flaka. Wincenty Flak był rzeźbiarzem ludowym z Zielonki. Urodził się w 1870r. Juz jako młody chłopak pięknie gra na skrzypcach, w wolnych od prowadzenia gospodarstwa chwilach rzeźbi w drewnie lipowym różne świątki inspirowane religią katolicką. Po odzyskaniu Niepodległości rozpoczął rzeźbę wielkiego dzieła przedstawiającego wyzwolenie Polski spod trzech zaborów. Elementy tej rzeźby pokazywane były na wielu wystawach w latach1929-1930. Swoje prace wręczył m.in. Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Na naszej wystawie znajduje się część prac, dokumenty oraz fotografie prac z muzeów i zbiorów prywatnych.


22 marca 2011

Wystawa fotografii w Domu Kultury ”Nad Iłżanką, Zwolenką, Wisłą w otulinie Puszczy Kozienickiej”.

22 marca w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pt. ”Nad Iłżanką, Zwolenką, Wisłą w otulinie Puszczy Kozienickiej”. Autorami zdjęć byli Elżbieta Nowakowska dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Robert Kusio i Ryszard Krawczyk – instruktorzy Domu Kultury w Zwoleniu oraz Jerzy Madejski i Kajetan Orzeł z Radomia. Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Oświatowe SYCYNA, Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” oraz Dom Kultury w Zwoleniu. W roli gospodarza wystąpiła Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor DK. Po przywitaniu gości podziękowała Panu profesorowi za pomysł zaprezentowania tej wystawy w Galerii DK, złożyła autorom gratulacje i życzenia kolejnych osiągnięć. Następnie głos zabrał profesor Henryk Bednarczyk – prezes Stowarzyszenia Oświatowego SYCYNA i wiceprezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój”, który nawiązał do działalności stowarzyszeń i projektów niosących promocję ziemi zwoleńskiej oraz pozostałych gmin zrzeszonych w Lokalnej Grupie Działania. Ze słowami podziękowania skłonił się ku autorom zdjęć, którzy dzięki swojej pasji fotografowania utrwalili najciekawsze miejsca regionu i urokliwe zakątki Puszczy Kozienickiej, Iłżanki i Zwolenki.

Oficjalnego otwarcia w imieniu Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia, dokonał Włodzimierz Kabus – zastępca Burmistrza Zwolenia, gratulując i dziękując autorom, wręczył pamiątkowe dyplomy. O swojej pasji fotografowania opowiadali sami autorzy. Elżbieta Nowakowska na zdjęciach utrwala chwile, a łącząc pasję fotografowania z turystyką wykonała cykl zdjęć przedstawiających zabytki, miejsca sakralne, piękne krajobrazy. Ryszard Krawczyk dokumentuje a Robert Kusio odkrył w sobie nową pasję fotografowania z lotu ptaka, na wystawie zaprezentowane zostały panoramy: Zwolenia, Sycyny, Ciepielowa. Wszystkie zdjęcia przedstawiają wartości artystyczne, kulturowe i dokumentacyjne regionu.
Wystawę zaaranżował Waldemar Gołdziński instruktor DK. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele Stowarzyszeń i miłośnicy sztuki.
Autorzy wykonali ponad trzysta fotografii w miejscowościach 11 gmin zrzeszonych w LGD, wybrane z nich najbardziej charakteryzujące naszą małą ojczyznę można zobaczyć w albumie pt. ”Nad Iłżanką i Zwolenką” . Na wystawie w Galerii Domu Kultury zaprezentowanych jest 28 prac, wystawę zwiedzać będzie można do 7 kwietnia. Następne planowane ekspozycje to: S.O. SYCYNA – PSP – 13.06-25.06.2011r., Jedlnia Letnisko – lipiec, Starostwo Powiatowe w Zwoleniu – wrzesień, Iłża – październik br.


14 kwietnia 2011

„Rodzinne kartki”

Znane są już wyniki konkursu plastycznego „Rodzinna karta świąteczna – Wielkanoc 2011”, organizowanego przez Dom Kultury w Zwoleniu. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w czwartek 14 kwietnia, podczas otwarcia pokonkursowej wystawy.

Jury oceniało prawie 280 prac, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych razem z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami. Kartki, przygotowane w różnych technikach, nadesłało 13 placówek z powiatu zwoleńskiego: Sycyny, Baryczy, Paciorkowej Woli, Zakrzówka, Kowalkowa, Niedarczowa, Tczowa, Brzezinek Starych, Janowa, Babina, Łaguszowa, Mszadli Starej i Zwolenia.
Prace były oceniane w 3 kategoriach wiekowych, uczniów klas 0 – I, II – III i IV – VI.
Wśród najmłodszych autorów nagrody przyznano kolejno: Markowi Karolczukowi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, jego szkolnej koleżance Mai Biernat oraz Julii Gołdzie ze szkoły w Baryczy.
Pierwszą nagrodę w kategorii dzieci z klas II – III zdobył Radosław Suwała ze Zwolenia, drugą Mateusz Łychoński z Zakrzówka, a trzecią Natalia Kwaśnik z Sycyny.
Spośród prac, wykonanych przez najstarszych uczniów, najwyżej oceniono propozycję Mateusza Ciecieląga ze Zwolenia. Drugą nagrodę otrzyma jego szkolna koleżanka Julia Młyńska, natomiast trzecią Adam Widerski ze szkoły w Baryczy.
Jurorzy przyznali również 38 wyróżnień.
Konkursowe propozycje oceniała komisja w składzie: Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia i patron honorowy konkursu, Wiesława Kutyła – członek grupy plastycznej Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Waldemar Gołdziński – nauczyciel i instruktor plastyki Domu Kultury.


9 kwietnia 2011

II Wystawa Malarstwa Twórców Ziemi Zwoleńskiej

W Domu Kultury w Zwoleniu odbyło się otwarcie wystawy malarstwa twórców Ziemi Zwoleńskiej. Wernisaż, z udziałem m.in. przedstawicieli władz miasta z burmistrzem Bogusławą Jaworską, odbył się w sobotę 9 kwietnia w Galerii Fotografii i Plastyki.

Swoje prace prezentowało kilkunastu artystów – profesjonalistów i amatorów. Wszyscy mieszkają w okolicach Zwolenia lub pochodzą z terenu powiatu zwoleńskiego. Każdy z nich wybrał na ekspozycję co najmniej dwa dzieła wykonane dowolną techniką, w wybranym formacie i na dowolny temat.
To już druga wystawa lokalnych twórców w Domu Kultury. W ubiegłym roku, oprócz obrazów, były prezentowane hafty i wyroby rękodzielnicze. Tym razem pokazywane były wyłącznie prace malarskie.


20 maja 2011

Wystawa portretów Jana Pawła II w Domu Kultury w Zwoleniu.

Kilkadziesiąt portretów Jana Pawła II, autorstwa księdza Stanisława Drąga, można oglądać w Domu Kultury w Zwoleniu. Wernisaż wystawy odbył się w piątkowy wieczór 20 maja.

Wszystkie prace są wykonane węglem. To co można zobaczyć w Zwoleniu jest częścią większej ekspozycji, na którą składa się 85 portretów. „To był mój zamysł od samego początku, że będzie ich tyle ile lat przeżył Ojciec Święty. Rysunki powstawały przez 19 lat” – powiedział Informacyjnej Agencji Samorządowej ksiądz Stanisław Drąg. Inspiracją do ich wykonania było spotkanie Jana Pawła II z księżmi Diecezji Radomskiej w 1991 roku w Seminarium Duchownym w Radomiu.

Portrety są podzielone na cykle, m.in.: „Papież a dziecko”, „Papież a chorzy”, „Papież a politycy”, „Papież Pielgrzym”, „Papież modlący się” czy „Papież z krzyżem”.

Autor nie ukrywa, że już ma pomysły na kolejne prace. „Na przykład w związku z beatyfikacją Jana Pawła II ukazał się piękny album zatytułowany „Papież kochający góry”, w którym są m.in. unikatowe zdjęcia ze zbiorów kardynała Stanisława Dziwisza. Być może będą one inspiracją do następnych portretów” – dodał w rozmowie z IAS ksiądz Drąg.

Wystawa była już prezentowana m.in. na zamku w Książu, a także w Kozienicach i Warszawie. Część portretów obecnie znajduje się także w Pionkach. Ze Zwolenia ekspozycja trafi ponownie do stolicy.

Autor zdradza, że „maluje od dziecka”, a pierwszą wystawę miał już w III klasie szkoły podstawowej. Potem ukończył ognisko plastyczne w Radomiu i, już jako ksiądz, historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego główną pasją są ikony. Ksiądz Drąg obiecał, że pokaże je na kolejnej wystawie w Zwoleniu.

Ekspozycję portretów Papieża Polaka uroczyście otworzył zastępca burmistrza Zwolenia Włodzimierz Kabus. W wernisażu uczestniczyli m.in.: proboszczowie zwoleńskich parafii: Podwyższenia Krzyża Świętego – ksiądz Bernard Kasprzycki i Zesłania Ducha Świętego – Artur Kowalczyk oraz proboszcz parafii Jasieniec Iłżecki – Stanisław Malec, a także starosta zwoleński Waldemar Urbański i wicestarosta Arkadiusz Sulima. Komisarzem wystawy jest Waldemar Gołdziński.

Otwarciu ekspozycji towarzyszył koncert, w wykonaniu chóru parafii Podwyższenia Krzyża Świętego pod kierunkiem Anny Trzaskowskiej i siostry Agnieszki, na zakończenie którego wszyscy, na stojąco, odśpiewali „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II.

W związku z wizytą księdza Stanisława Drąga na ziemi Jana Kochanowskiego, specjalną dedykacją dla autora od domu kultury była pieśń „Tren VIII” w wykonaniu zespołu wokalnego Domu Kultury w Zwoleniu pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Od prawie 7 lat jest proboszczem parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą.

Wystawę jego prac w Zwoleniu można oglądać do 15 czerwca.


24 czerwca 2011

„Nocne wędrówki ścieżkami Jana Kochanowskiego” – plener fotograficzny.

Dom Kultury w Zwoleniu był po raz pierwszy organizatorem Pleneru Fotograficznego pn. „Nocne wędrówki ścieżkami Jana Kochanowskiego”. Plener odbył się nocą z 10 na 11 czerwca 2011 roku. Uczestnikami byli artyści fotograficy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Foto – klubu RP Regionu Radomskiego, a także fotograficy nie zrzeszeni z Radomia i Zwolenia. W plenerze wzięli udział także uczniowie Liceum Plastycznego im. Józefa Brandta w Radomiu.

16 osobowa grupa odwiedziła miejscowości związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego, m.in. Sycynę, Czarnolas i Zwoleń. W ciągu kilku godzin i w dość trudnych nocnych warunkach oświetleniowych powstały liczne i ciekawe fotografie potwierdzające zasadę, że dla ludzi z pasją nie ma rzeczy niemożliwych.

Głównym celem jest zorganizowanie wystawy poplenerowej, na której zostaną zaprezentowane najciekawsze prace, wybrane przez uczestników oraz organizatorów pleneru. Otwarcie wystawy nastąpi 24 czerwca o godz. 19 30 br. w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu w ramach wydarzenia kulturalnego pn. XXXII Imieniny Pana Jana.