Przedstawienia

Prezentacje teatralne dla szkół

Premiery przedstawień

Czym jest premiera dla młodego aktora? Na to pytanie mogli sobie  odpowiedzieć młodzi adepci zwoleńskiej sceny teatralnej, którzy zaprosili   4 czerwca    swoich najbliższych na  premierę przedstawień, w których sami byli aktorami.

Jak zajęcia teatralne   rozwijają  dziecięcą kreatywność ,  czego uczą i jak   kształtują  wyobraźnię może powiedzieć opiekun grup  Ewa Bulzacka, która wspólnie z dziećmi przygotowała spektakle.

Teatr Jednego Aktora w spektaklu  „Para butów” według opowiadania Pierre’a Gripari’ego pod tym samym tytułem  przedstawiła Nikol Wieczerzyńska. Ta wolna  interpretacja sceniczna  przedstawiona została w postaci krótkiej bajki. Główni bohaterowie, to para butów, która nie mogła być  razem, bo kiedy prawy but był z przodu, lewy zostawał z tyłu. Jak bajkowy problem został rozwiązany, dowiedzieć się można po obejrzeniu przedstawienia.

Przedstawienie zdobyło wielkie uznanie komisji V Radomskich Prezentacji  Teatrów Amatorskich w Resursie Obywatelskiej  i zostało nominowane do Finału Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich, który odbędzie się 22 czerwca w Radomskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Drugie przedstawienie to komedia sceniczna  „Othello i Julia” przygotowane przez młodzież z teatru Talento. Treść szekspirowskich sztuk jest ponadczasowa. Atrakcyjność fabuły dramatów  w połączeniu  z esemesową miłością to nieustający fenomen , który nie traci na swojej świeżości. Próba teatralna sztuki Romeo i Julia najwyraźniej została pomylona z Othellem i Desdemoną. Julię grała Patrycja Pawelec, reżysera Kacper Procki, sprzątającą Anna Bernat, asystentkę  Dominika Marszałek ,  Bronka  Konrad Mazur.

„Wieloryb tarapateński” to trzecia sztuka, której premiera miała miejsce w tym samym dniu. Wystawiła ją  najmłodsza grupa Domu Kultury „Smerfy”. Tragedia antyczna , gdzie zabawny Xaxotraxolus  – Artur Rdzanek  użył swojej rybki,  aby raz na zawsze rozprawić się   z cesarstwem zarozumiałej Sztrapacji była treścią spektaklu.  Fortel się udał i „poległ piękny Tarapaton w zgliszczach i nie ma już o nim wieści dzisiaj tu”. Czternastoosobowy zespół Drgaczy, Wahaczy, dworek i dworzan stworzył pełną humoru , zabawną scenkę teatralną.

            Pani dyrektor Anna Wieczerzyńska podziękowała dzieciom za wspaniałe kreacje sceniczne i obiecała młodym aktorom  wycieczkę na Farmę Iluzji w najbliższym czasie.

Wielkie osiągnięcie teatru zwoleńskiego

31 maja dwa teatry zwoleńskiego Domu Kultury uczestniczyły w konfrontacji swojego dorobku  amatorskich teatrów  dziecięcych i młodzieżowych w Radomiu na  V Radomskich Prezentacjach Teatralnych  a jednocześnie Półfinałów  Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Mazowieckich organizowanych przez Resursę Obywatelską.  Pięcioosobowy Teatr Młodzieżowy  Talento  przedstawił komediową sztukę „Othello i Julia”, a Nikol Wieczerzyńska –    młoda adeptka sceny teatralnej zaprezentowała się w spektaklu „Para butów”. Sztuka  otrzymała  Nominację do finału XIII Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich  , który odbędzie się  22 czerwca w ramach w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Nominowane przedstawienie wyreżyserowała Ewa Bulzacka opiekun grup teatralnych w Domu Kultury w Zwoleniu. Cieszy fakt, że Jury Prezentacji Radomskich nominowało  tylko dwa teatry spośród  osiemnastu,  obok teatru Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej z Radomia znalazł się Zwoleński Teatr Jednego Aktora. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w tak prestiżowym Festiwalu Województwa Mazowieckiego.

Protokół komisji

Teatrałki Zwoleńskie 2013

Protokół
z III Zwoleńskich Teatrałek
29 kwietnia – 30 kwietnia 2013r.


Komisja w składzie:
1.Jerzy Iwański – sekretarz Zarządu Oddziału Okręgowego TKT- instruktor teatralny
2.Anna Chołuj – nauczyciel muzyki w Społecznym Ognisku Muzycznym
3.Natalia Przepiórka – polonista, kierownik artystyczny zespołu Grabowianki
4. Agnieszka Kołdej- inspektor ds. nieletnich Komendy Powiatowej w Zwoleniu
Komisja przyznała :
w kategorii I – przedszkola i klasy O :
I. miejsce teatrzyk ISKIERKI z Publicznego Przedszkola w Zwoleniu za spektakl „Eko- Królewna”.
II. miejsce teatrzyk SMERFIKI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowalkowie za przedstawienie „Czerwony Kapturek”.
III. miejsce dla grupy teatralnej PROMYKI z Publicznego Przedszkola nr1 w Zwoleniu za przedstawienie „Majowa łąka”
W kategorii II – klasy I – III
I. miejsce zespół Teatralny „BAJKOWE SKRZATY” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie za przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”
II. miejsce zespól Teatralny SKRZATY z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedarczowie za przedstawienie ” Calineczka”
III. miejsce zespół Teatralny TEATRZYK BEZ NAZWY z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzówku za spektakl „Cudnalińscy”.
W kategorii III – klasy IV – VI
I. miejsce grupa teatralna HAPPY GIRLS z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu za spektakl „O zdrowiu na poważnie i na wesoło”
II. miejsce dla grupy teatralnej NIEPOKORNI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu za przedstawienie „Dziady”
III. miejsce dla Domu Kultury ze Zwolenia za spektakl „Wieloryb tarapateński”
i dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Kowalkowa za spektakl ”Świat Starożytnej Grecji”.
W kategorii IV – klasy I-III gimnazjum
Jury przyznało I miejsce grupie TALENTO z Domu Kultury za spektakl „Othello i Julia”, a II miejsce dla grupy STRYKI z Publicznego Gimnazjum w Strykowicach Górnych za spektakl „Wampiryzm okiem gimnazjalisty”.
W kategorii V Teatr Jednego aktora jury przyznało I nagrodę Nikol Wieczerzyńskiej z Domu Kultury za przedstawienie „Para butów” jednocześnie podkreślając duży talent aktorski uczennicy.
Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną dla Sebastiana Kramka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie za rolę króla w przedstawieniu „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz nagrodę specjalną za rolę Calineczki dla Martyny Miroty z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedarczowie i dla Mileny Siczek z tej samej szkoły za pomysł na kostium motyla.
Nagrodę specjalną w postaci statuetki ufundował Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu za utwór muzyczny przygotowany na przegląd. Nagroda ta przypadła solistce z przedstawienia „Księżniczka na ziarnku grochu” z Babina.
W Teatrałkach uczestniczyło 212 aktorów z  Baryczy, Zwolenia, Babina, Kowalkowa , Niedarczowa , Zakrzówka i Strykowic Górnych. Zaprezentowano 16 spektakli w pięciu kategoriach.
Wszystkie placówki otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział, instruktorzy i nauczyciele podziękowania za przygotowanie sztuk teatralnych i inscenizacji do udziału w III Teatrałkach. Każda grupa teatralna wraz z reżyserem otrzymała kubeczki z logo teatrałek ufundowanych przez Powiat Zwoleński i Dom Kultury. Wszystkie grupy nagrodzone miejscami od I do III otrzymały statuetki i dyplomy.

Na tym protokół zakończono.
(podpisy komisji)

 

Czarnoleska Muza

„CZARNOLESKA MUZA”

          12 kwietnia 2013r. o godzinie 14,30 w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odbyło się widowisko „CZARNOLESKA MUZA”, którego organizatorami byli: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Stowarzyszenie Grupa Literacka „Łuczywo”, Stowarzyszenie Poezji „Renesans”, Towarzystwo Przyjaciół Czarnolasu, Fundacja im Mikołaja z Radomia.

W projekcie autorstwa Jacka Kowalczewskiego wystąpili: Jacek KOWALCZEWSKI, Hanna „Avis” ZEMBRZYCKA, Robert GRUDZIEŃ. Wiersze poetów z Grupy Literackiej „Łuczywo” zaprezentował Krzysztof MAŁEK z Domu Kultury w Zwoleniu.

III Teatrałki Zwoleńskie