cze 18 2013
Przedstawienia
cze 5 2013
Premiery przedstawień
Czym jest premiera dla młodego aktora? Na to pytanie mogli sobie odpowiedzieć młodzi adepci zwoleńskiej sceny teatralnej, którzy zaprosili 4 czerwca swoich najbliższych na premierę przedstawień, w których sami byli aktorami.
Jak zajęcia teatralne rozwijają dziecięcą kreatywność , czego uczą i jak kształtują wyobraźnię może powiedzieć opiekun grup Ewa Bulzacka, która wspólnie z dziećmi przygotowała spektakle.
Teatr Jednego Aktora w spektaklu „Para butów” według opowiadania Pierre’a Gripari’ego pod tym samym tytułem przedstawiła Nikol Wieczerzyńska. Ta wolna interpretacja sceniczna przedstawiona została w postaci krótkiej bajki. Główni bohaterowie, to para butów, która nie mogła być razem, bo kiedy prawy but był z przodu, lewy zostawał z tyłu. Jak bajkowy problem został rozwiązany, dowiedzieć się można po obejrzeniu przedstawienia.
Przedstawienie zdobyło wielkie uznanie komisji V Radomskich Prezentacji Teatrów Amatorskich w Resursie Obywatelskiej i zostało nominowane do Finału Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich, który odbędzie się 22 czerwca w Radomskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego.
Drugie przedstawienie to komedia sceniczna „Othello i Julia” przygotowane przez młodzież z teatru Talento. Treść szekspirowskich sztuk jest ponadczasowa. Atrakcyjność fabuły dramatów w połączeniu z esemesową miłością to nieustający fenomen , który nie traci na swojej świeżości. Próba teatralna sztuki Romeo i Julia najwyraźniej została pomylona z Othellem i Desdemoną. Julię grała Patrycja Pawelec, reżysera Kacper Procki, sprzątającą Anna Bernat, asystentkę Dominika Marszałek , Bronka Konrad Mazur.
„Wieloryb tarapateński” to trzecia sztuka, której premiera miała miejsce w tym samym dniu. Wystawiła ją najmłodsza grupa Domu Kultury „Smerfy”. Tragedia antyczna , gdzie zabawny Xaxotraxolus – Artur Rdzanek użył swojej rybki, aby raz na zawsze rozprawić się z cesarstwem zarozumiałej Sztrapacji była treścią spektaklu. Fortel się udał i „poległ piękny Tarapaton w zgliszczach i nie ma już o nim wieści dzisiaj tu”. Czternastoosobowy zespół Drgaczy, Wahaczy, dworek i dworzan stworzył pełną humoru , zabawną scenkę teatralną.
Pani dyrektor Anna Wieczerzyńska podziękowała dzieciom za wspaniałe kreacje sceniczne i obiecała młodym aktorom wycieczkę na Farmę Iluzji w najbliższym czasie.
By Ryszard Krawczyk • Przedstawienia •
cze 3 2013
Wielkie osiągnięcie teatru zwoleńskiego
31 maja dwa teatry zwoleńskiego Domu Kultury uczestniczyły w konfrontacji swojego dorobku amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Radomiu na V Radomskich Prezentacjach Teatralnych a jednocześnie Półfinałów Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Mazowieckich organizowanych przez Resursę Obywatelską. Pięcioosobowy Teatr Młodzieżowy Talento przedstawił komediową sztukę „Othello i Julia”, a Nikol Wieczerzyńska – młoda adeptka sceny teatralnej zaprezentowała się w spektaklu „Para butów”. Sztuka otrzymała Nominację do finału XIII Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich , który odbędzie się 22 czerwca w ramach w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Nominowane przedstawienie wyreżyserowała Ewa Bulzacka opiekun grup teatralnych w Domu Kultury w Zwoleniu. Cieszy fakt, że Jury Prezentacji Radomskich nominowało tylko dwa teatry spośród osiemnastu, obok teatru Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej z Radomia znalazł się Zwoleński Teatr Jednego Aktora. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w tak prestiżowym Festiwalu Województwa Mazowieckiego.
Protokół komisji
By Ryszard Krawczyk • Przedstawienia, Przeglądy •
kwi 29 2013
Teatrałki Zwoleńskie 2013
Protokół
z III Zwoleńskich Teatrałek
29 kwietnia – 30 kwietnia 2013r.
Komisja w składzie:
1.Jerzy Iwański – sekretarz Zarządu Oddziału Okręgowego TKT- instruktor teatralny
2.Anna Chołuj – nauczyciel muzyki w Społecznym Ognisku Muzycznym
3.Natalia Przepiórka – polonista, kierownik artystyczny zespołu Grabowianki
4. Agnieszka Kołdej- inspektor ds. nieletnich Komendy Powiatowej w Zwoleniu
Komisja przyznała :
w kategorii I – przedszkola i klasy O :
I. miejsce teatrzyk ISKIERKI z Publicznego Przedszkola w Zwoleniu za spektakl „Eko- Królewna”.
II. miejsce teatrzyk SMERFIKI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kowalkowie za przedstawienie „Czerwony Kapturek”.
III. miejsce dla grupy teatralnej PROMYKI z Publicznego Przedszkola nr1 w Zwoleniu za przedstawienie „Majowa łąka”
W kategorii II – klasy I – III
I. miejsce zespół Teatralny „BAJKOWE SKRZATY” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie za przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”
II. miejsce zespól Teatralny SKRZATY z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedarczowie za przedstawienie ” Calineczka”
III. miejsce zespół Teatralny TEATRZYK BEZ NAZWY z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zakrzówku za spektakl „Cudnalińscy”.
W kategorii III – klasy IV – VI
I. miejsce grupa teatralna HAPPY GIRLS z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu za spektakl „O zdrowiu na poważnie i na wesoło”
II. miejsce dla grupy teatralnej NIEPOKORNI z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu za przedstawienie „Dziady”
III. miejsce dla Domu Kultury ze Zwolenia za spektakl „Wieloryb tarapateński”
i dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Kowalkowa za spektakl ”Świat Starożytnej Grecji”.
W kategorii IV – klasy I-III gimnazjum
Jury przyznało I miejsce grupie TALENTO z Domu Kultury za spektakl „Othello i Julia”, a II miejsce dla grupy STRYKI z Publicznego Gimnazjum w Strykowicach Górnych za spektakl „Wampiryzm okiem gimnazjalisty”.
W kategorii V Teatr Jednego aktora jury przyznało I nagrodę Nikol Wieczerzyńskiej z Domu Kultury za przedstawienie „Para butów” jednocześnie podkreślając duży talent aktorski uczennicy.
Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną dla Sebastiana Kramka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Babinie za rolę króla w przedstawieniu „Księżniczka na ziarnku grochu” oraz nagrodę specjalną za rolę Calineczki dla Martyny Miroty z Publicznej Szkoły Podstawowej w Niedarczowie i dla Mileny Siczek z tej samej szkoły za pomysł na kostium motyla.
Nagrodę specjalną w postaci statuetki ufundował Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu za utwór muzyczny przygotowany na przegląd. Nagroda ta przypadła solistce z przedstawienia „Księżniczka na ziarnku grochu” z Babina.
W Teatrałkach uczestniczyło 212 aktorów z Baryczy, Zwolenia, Babina, Kowalkowa , Niedarczowa , Zakrzówka i Strykowic Górnych. Zaprezentowano 16 spektakli w pięciu kategoriach.
Wszystkie placówki otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział, instruktorzy i nauczyciele podziękowania za przygotowanie sztuk teatralnych i inscenizacji do udziału w III Teatrałkach. Każda grupa teatralna wraz z reżyserem otrzymała kubeczki z logo teatrałek ufundowanych przez Powiat Zwoleński i Dom Kultury. Wszystkie grupy nagrodzone miejscami od I do III otrzymały statuetki i dyplomy.
Na tym protokół zakończono.
(podpisy komisji)
By Ryszard Krawczyk • Przedstawienia, Przeglądy •
kwi 16 2013
Czarnoleska Muza
„CZARNOLESKA MUZA”
12 kwietnia 2013r. o godzinie 14,30 w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odbyło się widowisko „CZARNOLESKA MUZA”, którego organizatorami byli: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Stowarzyszenie Grupa Literacka „Łuczywo”, Stowarzyszenie Poezji „Renesans”, Towarzystwo Przyjaciół Czarnolasu, Fundacja im Mikołaja z Radomia.
W projekcie autorstwa Jacka Kowalczewskiego wystąpili: Jacek KOWALCZEWSKI, Hanna „Avis” ZEMBRZYCKA, Robert GRUDZIEŃ. Wiersze poetów z Grupy Literackiej „Łuczywo” zaprezentował Krzysztof MAŁEK z Domu Kultury w Zwoleniu.
By Ryszard Krawczyk • Przedstawienia •