Festyny

III Jarmark Kultury

Galeria

W niedzielę, 12 sierpnia odbył się III Jarmark Kultury, zorganizowany przez Dom Kultury w Zwoleniu we  współpracy z Grupą Kobiet Kreatywnych. Jarmark rozpoczął się o 14:00. More

Zabawa taneczna

Działania Laboratorium Edukacji Twórczej

Działania Laboratorium Edukacji Twórczej
Po raz pierwszy Dom Kultury zorganizował przy współudziale Komendy Powiatowej Policji uliczny heppening skierowany do przypadkowego odbiorcy w ramach Laboratorium Edukacji Twórczej. Spora grupa dzieci wspólnie z paniami policjantkami wyruszyła na główną ulicę Zwolenia pod hotel Vanillia Hause, Biedronkę i market Tesco. Tam zatrzymywano samochody do kontroli. Kierowcy dmuchali w zabawowe baloniki, pisali na karteczkach swoje dobre cechy charakteru, które przyklejali do „kukły”. Zaskoczeni kierowcy znaleźli się w konkretnym działaniu , które pozwoliło na odkrycie w sobie dobrych cech charakteru i zarazem zmianę postawy z biernej na bardziej aktywną.
W tym obszarze działania zaprezentowały się młode tancerki z zespołu Jannet, pod kierunkiem Anety Adamiec i amatorzy deskorolki – zwoleńscy skejterzy, którzy dali popis swoich umiejętności i kreatywnego wykorzystania przestrzeni miasta.
Wakacyjny rock
Późnym popołudniem na zwolenników mocnego roca czekały zespoły tego gatunku Mir i Swobodna.
Zespół MIR ze Skarżyska Kamiennej – ich muzykę najczęściej wpisuje się do nurtu post-punkowego. To jednak nie daje pełnego obrazu zespołu, a sami muzycy unikają szufladkowania. Grali z takimi zespołami jak Akurat, Plebania czy The Bill, a także wystąpili na festiwalu Jarocin. W Zwoleniu prezentują się po raz pierwszy.
Zespół Swobodna powstał w Szydłowcu jesienią 2010 roku z inicjatywy pięciu młodych muzyków: Orlik (gitara, wokal), Krzysztof „Kisiel” Mędryk (perkusja), Mateusz „Matek” Pobieda (gitara), Albert Soboń (gitara basowa, wokal), Andrzej „Endrju” Pietras (akordeon). Muzyka jaką grają, to połączenie punk rock’a, hard core, ale także reggae, i folku słowiańskiego.
Między koncertami rockowymi na estradzie zaprezentował się zwoleński zespół „D&A – BEATS”, który tworzą Andrzej Frankiewicz, Daniel Jężak i rapujący Piotr Sokalski. Występ zespołu przyciągnął wielu młodych fanów tej mało znanej umiejętności tworzenia muzyki ustami, którą można rozwijać wszędzie, w każdym miejscu i sytuacji.
Występy zespołów z nutami folku porywały zgromadzoną młodzież do tańca, a bisom nie było końca.

Spotkanie na dachu

Spotkanie na dachu w dniu 24-07-2012

Był to wieczór śpiewu, poezji i muzyki do tańca w przekładzie lokalnej bogatej amatorskiej twórczości artystycznej mieszkańców Zwolenia.

Wśród mieszkańców zwolenia byli też goście z Radomia i warszawy przebywający na urlopie w Zwoleniu. Zespół Seniora Pogodna Jesień  ze Zwolenia, kier. Stanisław Śmietanka przygotował specjalny miły dla słuchaczy repertuar na tę okazję.

Zespół Seniora z Domu Kultury w Zwoleniu, kier. Joana Tęcza śpiewał piosenki biesiadne i z czasów swej młodości. Zaprezentowano poezję grupy Łuczywo z Radomia.

Do tańca i śpiewu przygrywało trzech świetnych harmonistów: Stanisław Podsiadły, Zygmunt Kwaśniewski i Zbigniew Król. Wszystkim dzielnie z bębenkiem towarzyszył Marek Winiarek wybijając rytm polek, oberków, walcy, tang i przyśpiewek ludowych.

W płomieniach ogniska podsycanego przez Kazimierza Bernata skwierczała kiełbasa, przypiekał się chleb a w popiele piekły się jabłka przygotowane przez Jolantę Zagożdżon i Dorotę Fijołek.

Pragnienie po śpiewie i tańcu gaszono sokami z jabłek i porzeczek.

W miłej, przyjacielskiej atmosferze spędzono ten wieczór. Swoją obecnością zaszczysił Pan wacław Kuś z Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia.

Całość prowadził Michał Tęcza instr. muzyki dołączając współczesną muzykę organową. Akustyką i fotografią zajmował się Robert Kusio.

Udział MODMZ w Święcie Wina w Janowcu

II Czarnoleska Biesiada Bezalkoholowa

„Służymy poczciwej sławie …..”
W dniu 19.05.2012 w Czarnolesie trzy zaprzyjaźnione kluby abstynentów z Kozienic, Pionek i Zwolenia z powodzeniem zorganizowały już drugą Czarnoleską Biesiadę Bezalkoholową. Imprezę otworzył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia przygotowany przez Pana Sławomira Dobrasiewicza. Nastepnie na murawach obiektu z ogromnym ale jak że przyjemnym, dla niektórych warkotem wjechała kawalkada potężnych motocykli. Ponad 30 stalowych rumaków przybyło z całej Polski.
Na scenie amfiteatru swój program zaprezentowali między innymi: Trio wokalne z Domu Kultury w Zwoleniu, Dziecięcy zespół taneczny ”Kik” z Pionek oraz zespół D&A – Beats ze Zwolenia. Zaproszeni przedstawiciele władz lokalnych, wśród nich Bogusława Jaworka Burmistrz Zwolenia, Marek Janeczek Burmistrz Pionek, Z-ca przewodniczącego Rady Miasta Pionek Pan Myśliwec, Waldemar Urbański Starosta Zwoleński, Arkadiusz Sulima v-ce Starosta, Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury oraz Elżbieta Nowakowska Dyrektor Muzeum Regionalnego. W swych wystąpieniach skierowali sporo ciepłych słów pod adresem organizatorów Biesiady bezalkoholowej w Czarnolesie, jak również deklarowali swa pomoc w podobnych inicjatywach, które mają na celu krzewienie trzeźwego stylu życia. Do późnych godziny wieczornych trwało wspólne grillowanie połączone z zabawą taneczną.

FESTYN CHARYTATYWNY

W niedzielę, 25 września o godzinie 15,00 Plac Kochanowskiego w Zwoleniu stał się miejscem dobroci i solidarności z potrzebującymi. Rozpoczął się festyn charytatywny dla poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym Roberta Stępnia.
„Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy,
Mogą Cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz…. pomagaj mimo wszysto.
Dając światu najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy…
Dawaj światu najlepsze, mimo wszystko.”
Tymi słowami Matki Teresy z Kalkuty przywitał wszystkich instruktor Domu Kultury – współorganizatora – Krzysztof Małek. Zaprosił na scenę inicjatorkę festynu – Urszulę Adamiec z Komitetu Pomocna Dłoń i patrona honorowego festynu – Burmistrz Zwolenia Bogusławę Jaworską. Obie Panie uroczyście dokonały otwarcia festynu. Ksiądz Kanonik Bernard Kasprzycki – Proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego wygłosił Słowo Boże , pozdrowił zebranych i poprosił o hojność.
Następnym punktem festynu był koncert Kapeli Zdzisława Kwapińskiego. Pełne żywiołu oberki, polki i piosenki ludowe rozbawiły widzów. Zaraz potem wspaniały duet taneczny z Klubu Tańca SWING w Łomiankach pokazał 6 tańców towarzyskich. Marysia Tarasińska i Michał Ciok są studentami. Tańczą od niedawna, ale już na swym koncie mają mistrzostwo Polski Ogólnopolskiego Turnieju Tańca w Częstochowie.
Po tańcach rozpoczęła się aukcja dzieł plastycznych, przekazanych na festyn przez artystów plastyków ze Zwolenia, Puław, Lipska. Licytację prowadzili: Arkadiusz Figura i Krzysztof Małek. Wszystkie prace zostały wylicytowane i znalazły nowych właścicieli.
Piękny, prawie godzinny koncert zaprezentowaly dziewczęta z Tria Wokalnego Domu Kultury przygotowane przez instruktora wokalu – Piotra Markowskiego.
Głównym punktem części artystycznej był koncert zespołu Dwie Korony. Zespół grał przeboje jednego z liderów zespołu Trzy Korony i Czerwone Gitary – legendy polskiej muzyki – Krzysztofa Klenczona. Artyści przypomnieli znane przeboje: m .in. Matura, Nikt na świecie nie wie, Biały Krzyż, Anna Maria i wiele, wiele innych.
Dla młodszej publiczności zagrał zwoleński zespół muzyczny „Reflex”, którego szefem jest Patryk Mendel.
Na zakończenie festynu Urszula Adamiec podziękowała wszystkim. Na ręce Pań współorganizujących – Bogusławy Jaworskiej i Anny Wieczerzyńskiej przekazała wiązanki kwiatów. Panie natychmiast zlicytowały te kwiaty, powiększając tym samym kwotę darów dla Roberta.
Podczas całego festynu zbierane były przez wolontariuszy pieniądze do puszek. Puszki znajdowały się też na stoiskach z książkami, rękodziełem artystycznym, ciastami i grillu. Można było również wykupić serduszko z drewna cedrowego.
Organizatorzy twierdzą, że po wstępnym rozliczeniu hojność zwoleniaków i gości spoza miasta zaskoczyła ich. Pełne rozliczenie będzie opublikowane w prasie lokalnej.

Rodzinny Festyn Wakacyjny

Na imprezę, która odbywała się na placu Kochanowskiego przybyły całe rodzinny by wspólnie i miło spędzić czas. Wszystkich uczestników powitała Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia a do wspólnej zabawy zaprosiła Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zwoleniu kom. Leszek Derlatka ogłosił konkurs plastyczny dla dzieci p.n.“Bezpieczne Wakacje”. Popołudniowe spotkanie uświetniły występy wokalne solistek: Wiktorii Ajzemberg i Danuty Korsak. Ryszard Krawczyk, Piotr Dwornicki i Małgorzata Solecka zaprosili dzieci do udziału w konkursie pt. “Kto zaprosi więcej…..”.Do konkursu przystąpiło pięcioro dzieci, które miały za zadanie zaprosić do zabawy jak najwięcej osób z publiczności. W trakcie zabawy tworzyły się większe i mniejsze kółka osób tańczących w rytm muzyki. Ciekawość wzbudził też konkurs Ewy Bulzackiej pt. “Ile rzeczy można spakować do walizki wielkości pudełka zapałek”. Do konkursu zaproszone zostały pary. Zwycięska para w umieściła w pudełku po zapałkach, aż 17 przedmiotów. Warto było w konkursach rywalizować bo nagrody były bardzo atrakcyjne. Jak zwykle tego dnia nie zabrakło dmuchanych zamków, zjeżdżalni mokrego basenu z kulami i waty cukrowej. Na placu można było spotkać dzieci z ucharakteryzowanymi twarzami motyli bądź też miłych zwierzątek
Wiele emocji dzieciom i nie tylko, dostarczyli aktorzy z teatru Bajlandia, wesołe i edukacyjne formy teatralne zachęciły do wspólnej zabawy, która trwała ponad 100 minut. Widzowie obejrzeli również bajkę pt.“Czerwony Kapturek”. Bajka choć znana wszystkim, mocno zainteresowała dzieci. Przedstawiona w innej konwencji była lekcją szlachetnych zasad. Kolejnych emocji dostarczyli dzieciom zwoleńscy policjanci, ogłaszając rozstrzygniecie konkursu plastycznego w którym wzięło udział 17 osób. Pierwsze miejsce zajęła Daria Choroś, drugie Zuzanna Paszkiewicz, trzecie Wiktoria Marszałek. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i bogato wyposażone zestawy rowerowe ufundowane przez Zbigniewa Gołąbka Radnego Województwa Mazowieckiego i Stanisława Brzózkę Dyrektora Klubu Parlamentalnego PSL . Festyn stał się też okazją do wręczenia podziękowań fundatorom instrumentów dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, które z rąk Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia otrzymały: Edyta Jaworska-Kowalska i Robert Pogorzelski.
Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator zderzeń udostępniony przez Policję, na którym uczestnicy festynu mogli odczuć jak zachowuje się ciało ludzkie podczas zderzenia w wypadkach drogowych. W pięknym koncercie zaprezentowało się Trio Wokalne Domu Kultury, które tworzą: Klaudia Świątek, Martyna Pyciarz, Marta Dobosz, pracując pod kierunkiem Piotra Markowskiego. Dziewczęta wykonały największe przeboje muzyki rozrywkowej zdobywając sympatię i uznanie zgromadzonej publiczności.
Gwiazdą festynu był zespół “Zbigniew Foryś Band”. Lider zespołu to dawny gitarzysta grupy “Lombard”. Zespół zaprezentował współczesne aranżacje znanych i lubianych przebojów lat 60 i 70, słynnych rockmanów z The Rolling Stones i innych oraz własne kompozycje. Koncert zakończył się znanym przebojem Lombardu “Przeżyj to sam”, który wraz ze Zbigniewem Forysiem śpiewała zwoleńska publiczność.
Rodzinną zabawę zakończył koncert zespołu Dysko Boys. Zespół zagrał muzykę, którą wszyscy znają i kochają porywając publiczność do tańca i śpiewu.
Wspaniała zwoleńska publiczność, która spędziła rodzinnie to popołudnie na festynie, bawiła się ochoczo i radośnie. Wszystkie koncerty dostarczyły uczestnikom wielu mocnych i niezapomnianych wrażeń. Nad dźwiękiem i światłem czuwał Robert Kusio Zaplanowane przez organizatorów atrakcje całkowicie spełniły oczekiwania.
Organizatorzy festynu dziękują za pomoc organizacyjną Bogusławie Jaworskiej Burmistrz Zwolenia i pracownikom Urzędu Miejskiego , Komendzie Powiatowej Policji w Zwoleniu, Państwowej Straży Pożarnej i zaprzyjaźnionym akustykom z Lipska, Kozienic i Kielc.